2018 Tasting Tours
Share |

American Airlines Global Tasting Tour

Time Event Place Tour Stop
12:00-2:30PM Perry Hendrix, avec Porter Road Tasting Pavilion Tasting-Food
3:30-6:00PM Ellen King, Hewn Taylor Precision Products Dessert Tasting Pavilion Tasting-Food
4:30-5:00PM 손맛 (Sohn-Mat): Cooking Through Memory
Presenter: Jennifer Kim, Passerotto
Emcee: David Tamarkin, Epicurious
Bon Appétit Culinary Stage Live Demo
5:15-6:00PM Women of the Wine World
Presenters: Alpana Singh, MS, Terra & Vine; Madeline Triffon, MS; Allison Hupp, DipWSET, CS, Southern Glazer's Wine & Spirits
Moderator: Chandra Ram, Plate Magazine
Choral Room Seminar
ALL DAY South Walton, Florida Tent 66 Tasting-Food
ALL DAY Stella Artois Tent 60 Tasting-Beer
ALL DAY Maisons & Domaines Henriot America Tent B17 Tasting-Wine
ALL DAY Shaw-Ross International Importers Tent 40 Tasting-Spirits

SO, WE MEAT AGAIN TASTING TOUR

Time Event Place Tour Stop
12:30-3:00PM Ryan Pitts, RL Chicago US Foods Tasting Pavilion Tasting-Food
2:00-2:45PM The Martini Revolution
Presenters: Egor Polonskiy, Mixologist, Southern Glazer's Wine & Spirits
Dustin Drankiewicz, Bar Harvest
East Lawn Seminar
3:30-6:00PM Steve Coppolillo, Carmine's Chicago Big Green Egg Tasting Pavilion Tasting-Food
4:00-4:45PM The World of Port
Presenters: Kathryn Morgan, MS, Southern Glazer's Wine & Spirits; Brian Bauer, CWE, CSS, Southern Glazer's Wine & Spirits
Choral Room Seminar
ALL DAY Illinois Beef Association & Iowa Beef Council Tent 49 Tasting-Food
ALL DAY Blue Moon Brewing Company Tent 65 Tasting-Beer
ALL DAY Rosé Lounge Tent 44 Tasting-Wine
ALL DAY Hennessy Cognac Tent 46 Tasting-Spirits

Rock the Fork! Tasting Tour

Time Event Place Tour Stop
12:00-2:30PM Rosy Colin, III Forks Steakhouse BBQ Tasting Pavilion Tasting-Food
1:00-1:30PM Spice Party
Presenters: Emily Fiffer & Heather Sperling, Botanica
Emcee:Adam Rapoport, Bon Appétit
Bon Appétit Main Stage Live Demo
1:30-2:15PM Hitting the High Note, an Artist's Look at Music & Wine
Presenter: Serafin Alvarado, MS, Southern Glazer's Wine & Spirits
Choral Room Seminar
3:00-5:30PM Pete Coenen, Cherry Circle Room Mariano's Tasting Pavilion Tasting-Food
ALL DAY Bon Appétit Tent 1 Tasting-Food
ALL DAY Bell's Brewery Tent 56 Tasting-Beer
ALL DAY Rosé All Day presented by Château D'ESCLANS Tent 41 Tasting-Wine
ALL DAY Slow & Low Rock & Rye Tent D2 Tasting-Spirits

South of the Border Tasting Tour

Time Event Place Tour Stop
12:00-12:30PM Chorizo Cha-Cha Challenge
Presenters: Rick Bayless, Frontera Grill, Topolobampo, XOCO, Leña Brava, Cruz Blanca Cervecería; Diana Dávila, Mi Tocaya Antojería
Emcee: Steve Dolinsky, ABC 7 Chicago
Bon Appétit Main Stage Live Demo
12:30-3:00PM Ernesto Hernandez, Anita Li (Guadalajara, Mexico) Mexico Tasting Pavilion Tasting-Food
2:30-3:00PM Mexico’s Fancy, Fun, and Fabulous Looking Dish presented by Mexico Tourism
Presenter: Darren Walsh, Casa de Piedra
Emcee: Penny Pollack, Dining Out Loud
Bon Appétit Culinary Stage Live Demo
3:30-6:00PM Francisco Lopez, New Rebozo Turnip The Volume Tasting Pavilion Tasting-Food
ALL DAY Texas de Brazil Tent 17 Tasting-Food
ALL DAY GONZÁLES BYASS USA Tent B5 Tasting-Wine
ALL DAY The Spice Market by El Tesoro Tent 28 Tasting-Spirits
ALL DAY Patrón Tequila Tent 5 Tasting-Spirits

East Meets West Tasting Tour

Time Event Place Tour Stop
12:30-3:00PM Panthipa Neumson, Herb Restaurant Thai SELECT Tasting Pavilion Tasting-Food
1:30-2:00PM Classic + Contemporary: Asian Flavors. American Cooking
Presenter: Edward Kim, Mott St
Emcee: Chandra Ram, Plate Magazine
Bon Appétit Culinary Stage Live Demo
3:00-5:30PM Yongho Cho, Kamehachi Supreme Lobster & Seafood Co. Tasting Pavilion Tasting-Food
4:30-5:15PM Vodka…Pouring On the Truth
Presenters: Egor Polonskiy, Mixologist, Southern Glazer's Wine & Spirits; Aaron Pollack, Mixologist
East Lawn Seminar
ALL DAY JAPAN Pavilion Tent 45 Tasting-Food
ALL DAY Sapparo - Unibroue - Anchor Brewing Tent 63 Tasting-Beer
ALL DAY TYKU Sake Tent 51 Tasting-Wine
ALL DAY Tanduay Asian Rum Tent D7 Tasting-Spirits

My Kind of Town Tasting Tour

Time Event Place Tour Stop
12:00-2:30PM Paul Katz, Old Town Pour House Martin's Famous Potato Rolls And Bread Tasting Pavilion Tasting-Food
12:45-1:30PM The Old Fashioned, New Again
Presenters: Egor Polonskiy, Mixologist, Southern Glazer's Wine & Spirits; Julia Momose, Mixologist, Oriole Chicago
Emcee: David Tamarkin, Epicurious
East Lawn Seminar
3:30-6:00PM Ryan Wombacher, Lawry's Prime Rib US Foods Tasting Pavilion Tasting-Food
4:00-4:30PM Another One Bites the Crust
Presenters: Jimmy Bannos Sr., Heaven on Seven; John Hogan, River Roast; Tony Mantuano, Spiaggia, Terzo Piano, River Roast
Emcee: Lin Brehmer, 93XRT
Bon Appétit Main Stage Live Demo
ALL DAY The Godfrey Hotel Chicago Tent 36 Tasting-Food
ALL DAY Moody Tongue Brewing Company Tent 64 Tasting-Beer
ALL DAY 14 Hands Winery Tent 26 Tasting-Wine
ALL DAY Hangar 1 Rose Vodka + Three Olives Vodka Tent 2 Tasting-Spirits

Mangia! Tasting Tour

Time Event Place Tour Stop
12:00-2:30PM Todd Stein, Formento's Mariano's Tasting Pavilion Tasting-Food
12:15-1:00PM Italy's Sparkling Harmony
Presenter: Ira Norof, CSE, CWE, Southern Glazer's Wine & Spirits
Choral Room Seminar
4:00-4:30PM Three Chefs, One Pasta
Presenters: Joe Flamm, Spiaggia, Café Spiaggia, BRAVO Top Chef Season 15 Winner; Bruce Kalman, BK Hospitality Group, BRAVO Top Chef Season 15; Joe Sasto, BRAVO Top Chef Season 15
Emcee: Billy Dec, Rockit Ranch Productions
Bon Appétit Main Stage Live Demo
3:00-5:30PM Baasim Zafar, Torali Italian - Steak Hungry Like The Wolf Tasting Pavilion Tasting-Food
ALL DAY The Venetian Las Vegas Tent 13 Tasting-Food
ALL DAY Birra Moretti Tent 62 Tasting-Beer
ALL DAY Ruffino Tent 9 Tasting-Wine
ALL DAY The Spritz Bar Tent 43 Tasting-Spirits

Millennium Park   |   Sept 27 - 29, 2019